вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ВИДЕО) Потоп во Хрватска, Далмација по вода вонредна состојба во Карловац

hrvatska poplavi

Поврзани вести

Во централниот дел на Хрватска, Карловац денеска е прогласена вонредна состојба поради висок водостој на реките Корана и Купа. Во деловите на централна и источна Славонија се очекува раст на водстојот, бидејќи изминатата вечер паднале од 30 до 80 мм дожд, јавуваат локалните медиуми.

Во критичните населби се спроведуваат активности за евакуација на болните и непокретни луѓе.

Дождот кој непрекинато врнеше во Хрватска предизвика страшни поплави, посебно на подрачјето на Дубровник. Поплавени се 50 куќи, а полицијата и пожарникарите спасуваат луѓе заробени во надојдената вода.

Спасени се седум лица меѓу кои две деца и една непокретна жена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести