понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Познатите порачуваaт – Не мразете!

На свој начин, на свој јазик, со свои зборови тие кажуваат иста порака Не мразате!

omrazavideo

Поврзани вести

Говор без омраза, но со многу љубов, тоа  е пораката ан десетина македонски познати личности кои заедно застанаа против омразата.

Тони Зен, Амернис Ниокшиќи, Петар Младеновски од Суперхикс, Наумче Мојсовски, Жарко Димитриоски, Сара Мејс, Кирил Андоновски, Татјана Лазаревска, Леонора Пољоска и Софија Теодор се огласија во кампањата која ја спроведе сајтот безомразно.мк.

На свој начин, на свој јазик, со свои зборови тие кажуваат иста порака Не мразате!

Безомразно е информативно – едукативна веб страница создадена од Македонскиот институт за медиуми со поддршка од Британската амбасада, чијашто главна цел е да ги информира граѓаните на Македонија за повеќе аспекти поврзани со говорот на омраза, и да го подигне нивото на знаење и разбирање помеѓу младите, јавните личности и медиумите за неговите ефекти во јавниот дискурс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести