вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Пратениците во Украина се степаа за функции

ukraina_tepachka_parlament

Последни вести

Пратениците во новизбраниот Украински парламент кои не можеа вербално да го решат распределувањето на функциите во законодавните комисии, решението го побараа во тупаниците.

Обидите на претседателот на Парламентот да ги смири, беа безуспешни.

– Не, не, сопрете, сопрете! Прекинете, почитувани колеги, прекинете и ве молам вратете се на вашите места“, повторувал претседателот на парламентот Владимир Гросман, близок соработник на украинскиот претседател Петро Порошенко.

Независниот пратеник и поранешен лидер на протестите на киевскиот плоштад Мајдан, Владимир Парасјук, оценил дека во парламентот се заборавени принципите на востанието кое доведе до државен удар и уривање на поранешниот претседател Виктор Јанукович.

Најчитани вести