Балкан

ВИДЕО: Пред две години се тепаше со полицијата, а сега им е шеф

ВИДЕО: Пред две години се тепаше со полицијата, а сега им е шеф

Новиот министер за внатрешни работи на Грција во 2013 година се буткаше со вооружени полицајците, а сега им е шеф. Имено министерот Никос Воутсис учествувал во првите редови во демонстрациите пред седиштето на поранешната национална медиумска куќа ЕРТ во Атина, пишува британскиот весник „Индепендент“, пренесува Нетпрес.

Во јуни 2013 година, откако владата ја затвори телевизијата поради мерките за штедење, стотина службеници ја превземаа контролата врз телевизијата. Во ноември истата година владата ја прати полицијата да ја превземе контролата.

Министерот од редовите на Сириза беше едн од водачите на демонстарциите против полицијата. Околу година и половина подоцна, демонстрантот управува со полицијата.