петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Видео: Преку пенали Атлетико Мадрид до четвртфинале

atletiko-500

Последни вести

Атлетико Мадрид по изведувањето на пеналите го елиминира Баер Леверкузен, откако регуларниот дел и продолженијата завршија со идентични 1:0, како што беше на првиот меч, но во корист на германскиот тим.

Ланскиот финалист Атлетико со голот на Марио Суарез во 27.минута ја анулираше предноста на Баер од првиот дуел.

Со резултат 1:0 завршија регуларните минути, а потоа и во продолженијата немаше голови. Во серијата пенали Атлетико победи со 3:2, откако во последната серија Фернандо Торес беше прецизен, а промаши Стефан Кислинг.

За Атлетико погодија уште Гризман и Марио Суарез, промашија Гарсија и Коке, додека за Леверкузен прецизни беа Ролфс и Кастро, а освен Кислинг не успеаја да погодат Чалханоглу и Топрак.

На вториот меч Монако и покрај поразот од Арсенал со 2:0 се пласираше во четвртфиналето, благодарејќи на победата од 3:1 во Лондон.

Вечерва (20:45 часот) се играат последните два осминафинални натпревара: Барселона – Манчестер Сити (2:1 прв натпревар) и Борусија Дортмунд – Јувентус (1:2).

Пласман во четвртфиналето обезбедија: Баерн, ПСЖ, Порто и Реал Мадрид.

Најчитани вести