сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Првиот ултрамодерен воз за македонските пруги

Произведен првиот воз за Македонски железници

Произведен првиот воз за Македонски железници

Поврзани вести

Следниот месец во Македонија ќе биде испорачан првиот од шесте патнички возови што за „Македонски железници – транспорт“ – Скопје ги произведува кинеската компанија ЦРРЦ.

Новата електромоторна патничка гарнитура денеска беше промовирана во фабриката на компанијата во градот Џуџо пред македонска делегација предводена од министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски.

Возот е со три вагони со капацитет од 200 патници и можност за брзина до 160 километри на час, јави известувачот на МИА. Од ЦРРЦ, Македонија набавува уште една електромоторна и четири дизел гарнитури, кои, според министерот Мисајловски, треба да пристигнат до јануари следната година.

Првиот ултрамодерен воз за македонските пруги.

Posted by Vlado Misajlovski on Tuesday, July 7, 2015

Најчитани вести