понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

ВИДЕО: Пукање во училиште во САД, еден ученик повреден, напаѓачот се самоубил

Нова трагедија во училиште со САД, еден пред трагедијата во Конетикат, кога тинејџер уби 26 ученици.

koloradonapad

Поврзани вести

Еден ученик е повреден во пукање во училиште во  Денвер, главниот град на американската држава Колорадо.

Според „Хафингтон пост“ еден ученик е повреден откако средношколец вчера отворил оган во едно средно училиште во Денвер, а потоа си пресудил.

Локалниот шериф Грејсон Робинсон изјавил напаѓачот е 18-годишниот Карл Харвесон Пирсон,  а негова мета бил професор. Младиот напаѓач го скрил оружјето и при влез во училиштето тој го побарал професорот, кој брзо го напуштил објектот со цел да изнесе напаѓачот надвор и да избегне поголема трагедија.

Повредениот ученик е 15 годишно девојче кое веднаш била пренесена во болница, каде и се врши операција и е во критична состојба.

Полицијата во училиштето пронашла и два молотови коктели.

Сите училишта во Денвер се затворени.

Нападатот се случи само еден ден пред одбележувањето на годишнината од масакрот на 20-годишниот Адам Ланза, кој уби 26 ученици и вработени во основно училиште, а потоа си го одзема животот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести