понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ВИДЕО: Путин ја испеа химната по повод годишнината од анексијата на Крим

putin-pee-himna

Последни вести

Крим не е стратешка или важна територија, туку таму има милиони сонародници на кои им е потребна помош и поддршка, ова вчера на митингот во Москва, посветен на годишнината од анексијата на Крим кон Русија го нагласи претседателот на Русија Владимир Путин и речедека  Русите и Украинците се ист народ.

-Пред точно една година народот на Русија покажа неверојатен патриотизам во поддршката за жителите на Крим и Севастопољ да се вратат во родната земја, рекол Путин пред неколкуте десетици илјади луѓе на митингот, во близини на Кремљ.

russia-krim-proslava39

-Станува збор за наши историски и духовни корени, наши државни корени. Станува збор за тоа што нас не прави единствени како народ и нација, рекол Путин, проследен со бурни овации.

Според преоценките на полицијата, на митингот учествувале 110.000 луѓе, а Путин пред сите нив ја испеал руската химна.

Најчитани вести