недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ВИДЕО: Расте бројот на убиени христијани во Ирак во бомбашки напади

Крвав Божик во престолнината на Иран, Багдад.

1110-ODU-iraq-christians-bomb-attack_full_600

Поврзани вести

Расте бројот на жртви на бомбашките напади врз христијани денеска во Багдад.

Според полицијата, најмалку 37 луѓе загинале, а 59 се ранети во две експлозии во Багдад. Цел на нападите биле христијани.

Автомобил-бомба експлодирал денеска пред црква во јужениот дел на Багдад во моментот кога верниците излегувале по завршувањето на мисата. Според локалната полиција, 14 лица го загубиле животот, а 31 се повредени.

Во вториот напад, четири лица се убиени, а 18 повредени кога автомобил-бомба експлодирал пред маркет, каде е познато дека пазаруваат христијани.

Во Ирак има повеќе од еден милион христијански верници, кои, според зборовите на еден свештеник се плашат за својот живот, тие ретко одат во црква, не ги украсуваат своите домови според христијанската традиција и јавно не говорат за својата религија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести