петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Разбиени дел од барикадите во Киев

Разбивањето на барикадата траело околу 30 минути, по што милицајците почнале да ги приведуваат демонстрантите.

kiev

Поврзани вести

Украинската милиција и специјалната единица „Беркут“ успеале да разбијат барикада на улицата „Грушевски“ во центарот на Киев и со употреба на солзавец ги растерале демонстрантите, објави Итар-Тасс, пренесува Нетпрес.

Кордон од милиционери со штитови почнал да напредува кон толпата демонстранти, кои возвраќале со фрлање на молотови коктели и камења.

Имало многу повредени, а се слушале и истрели од огнено оружје.

Разбивањето на барикадата траело околу 30 минути, по што милицајците почнале да ги приведуваат демонстрантите. За прв пат од отпочнувањето на протестите на опозицијата, украинските власти употребиле и оклопни возила за разбивањето на насобраната толпа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести