вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

ВИДЕО: Регистрирана црна дупка на сонцето

Според научниците, недостигот на материјал што останува зад соларните ветрови прави тоа подрачје на Сонцето да изгледа потемно и да изгледа како огромна црна дупка.

soncedupka

Поврзани вести

Соларната опсерваторија на НАСА сними огромна четвртаста црна дупка на површината на Сонцето, од која избиваат соларни ветрови со големи брзини.

Снимката е направена меѓу 5 и 7 мај во ултарвиолетов спектар.

Астрономите се уште не се сигурни што ја предизвикало црната дупка, но сметаат дека е поврзана со промените во соларниот циклус, кога се менуваат магнетните полови на Сонцето.

Според научниците, недостигот на материјал што останува зад соларните ветрови прави тоа подрачје на Сонцето да изгледа потемно и да изгледа како огромна црна дупка.

Тврдат дека не станува збор за опасен феномен што може да ја загрози Земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести