недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Видео: Регрутација на момчиња за ИД

muslimani-sidnej-630x255

Последни вести

Врз основа на видео запис од регрутација во 2013 година во Ламкемба група млади муслимани од Сиднеј е обвинета за индоктринација на малолетни деца.

Снимката е објавена на телевизија „Севен Нетворк“, а на неа се гледаат четири момчиња на возраст од 13 години, како веат знаме на Исламска држава и извикуваат дека никој не е премлад за да стане војник на калифатот.

Момчињата го повикуваат американскиот претседател, Барак Обама да „оди по ѓаволите“ и велат дека ја сакаат главата на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести