вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Репортер приведен додека се јавувал во живо од Турција

reporter

Поврзани вести

Репортерот на СиЕнЕн Иван Ватсон е приведен додека се јавувал во живо на програмата од Истанбул. Нему му пришле мажи во цивилна облека и побарале да се идентификува со пасош.

Тој им ја покажал својата прес дозвола за работа во Турција, меѓутоа не му била признаена.

За неколку секунди пристигнале уште неколку лица, за кои на крајот се воспоставило дека се полицајци. Тие го обиколиле Ватсон и неговата ТВ екипа и ги одвеле од местото од каде што известувале.

“Мислам дека не приведуваат”, биле последните зборови што успеал да ги каже за време на јавувањето.

Подоцна на Твитер објавил дека полицијата ги држеле него и неговата екипа во полициска станица околу половина час, и дека после се добил извинување од полицаецот, кој што со нога го удрил по телото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести