сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Робот во Фукушима сними необична зелена течност

tecnost

Последни вести

Откако првиот се расипал, Јапонците во Фукушима испратија втор робот кој во внатрешноста на нуклеарната електрана снимил необична зелена светлост.

Роботот детектирал и ниска стапка на радијација и пониска температура од очекуваната, што значи дека уредите за разладување функционираат, пишува СиЕнЕн.

-Ова е голем чекор напред и можеме да кажеме дека сме добиле важни податоци, рекол шефот на Фукушима, Акира Оно.

Главната задача на роботите во Фукушима е да им пристапат на реакторите оштетени за време на катастрофата. Првиот робот бил испратен на 10. април, но наишол на физичка препрека и останал заглавен.

Надлежните од Фукушима се уште не се сигурни што точно претставува зелената течност која роботот ја снимил.

Катастрофата во Фукушима се случи пред четири години, по силниот земјотрес и цунамито кое следеше. Радијацијата во внатрешноста на три реактори се уште е превисока за престој на луѓе во нивна близина.

Најчитани вести