четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Руски и кинески брод заглавени во Антарктикот, американски мразокршач пратен на помош

Рускиот истражувачки брод е заробен во мраз од 24 декември.

brodmraz

Поврзани вести

Американски мразокршач е испратен да им помогне на  руски истражувачки брод и кинески брод коишто се заглавени во Антарктикот. Кинескиот брод заглави во дебелиот мраз откако беше испратен за помош на рускиот брод со 52 патници.

Американската крајбрежна стража објави дека одговориле на барањето за помош од страна на австралиските, руските и кинеските власти.

Рускиот истражувачки брод  е заробен во мраз од 24 декември. Доцна во четвртокот, еден хеликоптер од  кинески мразокршач пренесел  52 патници од бродот до австралиски мразокршач. Во меѓувреме и кинескиот  брод  се заглавил во мраз .  Американскиот мразокршач се очекува да пристигне на местото на настанот на 12 јануари и да ја заврши својата мисија за два до три дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести