вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

ВИДЕО: САД и Куба, шест децении во шеесет секунди

sad_kubaa

Последни вести

Претседателод на САД, Барак Обама објави „ново поглавје“ во односите помеѓу САД и Куба, со најавата дека ќе бидат преземени чекори за нормализирање на дипломатските и економските односи.

Обама изјави дека моменталниот пристап на вашингтон е застарен и дека станува збор за најзначајните промени во однос на американските политички односи со Куба во последните 50 години.

Би Би Си направи ретроспектива на најзначајните настани кои се случиле во последните 60 години.

Најчитани вести