петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

(ВИДЕО) Се урна воен авион во Медана, најмалку 30 загинати

Се урна воен авион во Медана, најмалку 30 загинати

Се урна воен авион во Медана, најмалку 30 загинати

Последни вести

Најмалку 30 лица загинаа кога воен авион „Херкулес Ц-130“ се урна во резиденцијалниот дел на градот Медана, на островот Суматра, изјави портпаролот на индонезиската Агенција за спасување, Хисар Турнип, објави МИА.

– Најновата информација која ја имаме е дека 30 лица загинале, но бројот би можел да биде и поголем, истакна Турнип.

Командантот на воздухопловните операции Агус Дви Путранто претходно изјави дека во авионот се наоѓале 12 членови на екипажот, но се уште не се знае колку вкупно луѓе се наоѓале во леталото.

Портпаролот на индонезиските воздухопловни сили Ди Бадарманто нагласи дека авионот се урнал веднаш по полноќ, само неколку минути откако полетал од аеродромот во Медана.

Најчитани вести