понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

ВИДЕО: Семејствата на загинатите во авионската несреќа скршени од болка

154 патници биле од Холандија, 27 од Австралија, 23 од Малезија и 11 од Индонезија, 6 од Британија, 4 од Германија, 4 од Белгија, 3 од Филипините и еден од Канада. Сите 15-тина членови на екипажот биле од Малезија.

avion2222

Последни вести

Малезискиот авион, кој вчера беше соборен во источна Украина превезувал 295 патници.

Летајќи од Амстердам кон Куала Лумпур авион бил соборен на границата со Украина, кај селото Грабово.

И двете страни се обвинуваат меѓусебно како одговорни за падот на авионот, а се претпоставува дека „Боингот 777“ бил соборен со граната од земја.

Хулиб Гортер, европскиот извршен директор на компанијата „Малезија Ерлајнс“, за време на прес – конференција пред новинарите изјавил дека се’ уште ги немаат идентификувано сите патници од летот MH17.

Тој ги дал следниве информации за патниците:

„Точно 154 патници се од Холандија, 27 од Австралија, 23 од Малезија, 11 од Индонезија, 6 од Британија, 4 од Германија, 4 од Белгија, 3 од Филипините и еден од Канада. Сите 15-тина членови на екипажот биле од Малезија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести