сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

ВИДЕО: Северна Кореја испука гранати, Јужна Кореја одговори

За време на вежбите Северна Кореја испукалала гранати, а Јужна Кореја возвратила.

granata

Поврзани вести

Портпаролот на Генералштабот на јужнокорејската армија истакнал дека тие возвратиле на севернокорејските гранати бидејќи истите паднале на нивна територија.

„Гранатите што ги испука Северна Кореја паднаа на нашата страна од границата и ние одговоривме со отворање оган“, рекол тој за Франс прес.

Границата меѓу двете земји во неколку наврати беше на сцена на смртоносни судири меѓу Пјонгјанг и Сеул.

Последниот судир меѓу двете Кореи се случи во 2010 година, кога Северна Кореја гранатираше јужнокорејски остров, при што загинаа четири лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести