понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ВИДЕО: Шест декади на глобално затоплување според НАСА

НАСА, повикувајќи се на сопствени податоци, потврди дека најтоплите години во историјата се случиле во 2000 година.

nasazatopluvanje

Поврзани вести

И покрај неодамнешниот поларен вортекс и напорите на некои агенции да се прикаже состојба поинаку, глобалното затоплување всушност, се случува. А НАСА, повикувајќи се на сопствени податоци, потврди дека најтоплите години во историјата се случиле во 2000 година

Дури 97 отсто од научниците кои се занмаваат со климатологија веруваат дека климатските промени се случуваат поради човечко влијание. Се чини дека нашата планета е во поголема опасност отколку што сметаа дел од експертите.

Институтот за вселенски студии Годард при НАСА  објави визуелизација последните 60 години од глобалното затоплување.

Повеќе од  јасно е дека климата на Земјата значително изменета и таа промена е драматична.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести