сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ВИДЕО) Сибир: Голем пожар во рафинерија, најмалку шест жртви

Според прелиминарната истрага, причина за експлозијата било истекување на гас.

russiaRefinery-685x320

Последни вести

Најмалку шест лица загинаа при избувнување на пожар во нафтена рафинерија на „Роснефт“ во рускиот Краснојарски регион.
Седум лица се примени во болница, а судбината на тројца се’ уште е во неизвесност, откако пожарот бил изгаснат.

Според прелиминарната истрага, причина за експлозијата било истекување на гас.

Рафинеријата е една од водечките енергетски компании во Красјнојарскиот регион, која дневно произведува 140.000 барели нафта.Таа произведува авионско и дизел гориво, пропан-бутан, мазут и катран. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести