сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Силен земјотрес го погоди Чиле, граѓаните го чекаат „големиот бран“

Граѓаните во исчекување на „големиот бран“.

cile-zemj

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер го погоди северниот брег на Чиле, при што загинаа најмалку пет лица.

Четириесет и пет минути по земјотресот, брегот бил погоден од цунами, но нема имформаци за евентуална штета.

Од потресот дошло до лизгања на земјиштата и биле блокирани неколку патишта. Без струја останале неколку илјади луѓе, неколку објекти биле опожарени, а еден аеродром бил оштетен.

Чиле е едно од најтрусните подрачја на земјата, а најсилниот земјотрес изнесувал 9,5 степени по Рихтер во 1960 година, кога загинале повеќе од 5.000 луѓе.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести