сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Силен земјотрес во Турција, повредени повеќе од 50 лица

Во Чанаккале над 50 лица побарале лекарска помош, има настрадани и во Едрене и на островот Гочкеда, што се наоѓа најблиску до епицентарот на потресот.

earthquake-g500

Поврзани вести

Десетици лица беа повредени во Западна Турција во денешниот земјотрес со епицентар во Егејското Море.

Во Чанаккале над 50 лица побарале лекарска помош, има настрадани и во Едрене и на островот Гочкеда, што се наоѓа најблиску до епицентарот на потресот.

Од владината Дирекција за управување со вонредни состојби соопштија дека потресот бил со интензитет од 6,5 степени по Рихтер.

Земјотресот со епицентар во Егејското Море на длабочина од околу 25 километри бил почувствуван во поширок реон на Турција – од западната граница Едрене, Текирдаг, Каркалери преку Истанбул, Чанаккале, Балкесир, Маниса, до јужниот град Измир. По првиот потрес досега уследиле 14 вторични потреси.

Во Гокчеда биле повредени околу 15 лица, кои настрадале додека бегале или скокале од балконите. Во Чанаккале има околу 55 повредени, кои побарале лекарска помош.

Во Едрене, каде потресот бил почувствуван многу силно, паднале фасадите на неколку згради. И таму има повредени кои добиле лекарска помош.

Истанбулскиот окружен управник Хусеин Авни Мутлу изјави дека на територијата на округот нема повредени и информации за штети.

На многу места во прекин се телефонските врски.

 


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести