вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ВИДЕО: Скокот од работ на вселената од перспектива на Баумгартнер

felix-baumgartner-space-jump

Поврзани вести

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената беше отценет како еден од најхрабрите и најопасните потези некогоаш изведени од човек.

Баумгартнер кон крајот на 2012 година го воодушеви светот со скокот од вселената.

Историскиот подвиг на австриецот заврши успешно откако скокна од повеќе од 39.000 метри надморска височина.

Паѓајќи со  брзина од 1357 километри на час тој го проби звучниот ѕид. Падот траеше десет минути, а Баумгартнер скокна над пустината во амриканската држава Ново Мексико.

„ Посакувам да можевте да го видите она што  јас го гледам”, рече Феликс пред скокот.

Новата снимка покажува низ што се минуваше Баумгартнер во текот на скокот што му донесе светска слава. Овој пат од поинаков агол имаме можност да го видиме неконтролираното вртење кое за малку можеше да го чини животот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести