сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Сладолед кој што свири додека вие уживате

sladoled

Поврзани вести

Ликестра е необичен уметнички проект кој ја комбинира музиката и љубовта кон сладоледот.

Американските дизајнери Емили Блак и Карла Дијана осмислиле интелигентно замрзнато слатко кое им овозможува на сладокусците да компонираат музика додека уживаат во неговиот вкус.

Корнетот од сладоледот содржи сензори кои што го регистрираат секој „лиз“ и испраќа електронски сигнал до компјутерот кој што го претвора во музичка нота.

Мелодијата се формира во зависност од начинот и брзината на лижењето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести