вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

ВИДЕО: Следете ја воената парада во Белград во живо!

beograd_parada_tanjug_promo-670x336

Последни вести

Воена парада по повод 70 години од ослободувањето на Белград во Втората светска војна се одржува денеска во српската престолнина, со присуство на највискиот државен врв и претседателот на Русија, Владимир Путин.

Воената парада се одржува после 29 години, со учество на околу 4500 припадници на Војската на Србија. Парадата ја организира Министерството за одбрана и Војската на Србија на основна одлука на претседателот на Републиката, а командантот по наредба на министерот за одбрана и началникот на Генералштабот на Војската на Србија генерал Љубиша Диковиќ.

Следете ја парадата во живо на овој линк.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести