петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Слеп човек прв пат по десет години ја виде сопругата

sleppp

Последни вести

Американецот Ален Здерад (68) поради дегенеративна болест на очите последните десет години е целосно слеп. Ален поради ова пореметување морал да замине во пензија уште пред 20 години затоа што висот постепено му слабеел, а целосно ослепел пред 10 години.

Офтамолозите од една клиника му дале посебна понуда која овој човек неможел да ја одбие. Имено, Ален имал прилика да го проба таканареченото бионичко око. Докторите му вградиле 60 електроди кои што соработуваат со очилата што тој ги носи.

Резултатот не е совршено остар вид, но во секој случај е побобар од целосното слепило. Погледнете го мигот кога тој за прв пат по десет години ја видел сопругата.

Најчитани вести