недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВИДЕО: Снежнaта бура во Бафало однесе осум жртви

sneg

Последни вести

Бројот на жртви во силното снежно невреме што го зафати регионот на Бафало, во американската сојузна држава Њујорк, достигна осум лица, а за денеска се очекуваат нови снежни врнежи.

Остануваат затворени голем дел од патиштата, каде се напуштени илјадници возила, откако некои од возачите останаа заглавени два дена.

– Останете во своите домови – повика на прес конференција гувернерот на сојузната држава Њујорк, Ендрју Куомо.

Тој, исто така, ги повика возачите да ја почитуваат забраната за движење, за да може да се расчисти снегот.

Во некои делови на Бафало снежната покривка достигна 1,5 метри за 24 часа, колку што вообичаeно наврнува во текот на цела година.

Според метеоролозите,температурата нагло ќе се зголеми в недела, по што постои опасност од појава на поплави.

Најчитани вести