среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ВИДЕО: Снимен нападот на украинската новинарка која беше брутално претепана

Нападот е извршен неколку часа откако Черновил објави напис со имотот на највисоките владини претставници.

ukrainska novinarka

Поврзани вести

Камерата  од автомобилот на украинската новинарка го снимила почетокот на крвавиот  напад врз неа. Снимката на која се гледа и регистарската табличка на автомобилот на напаѓачите го обиколила целиот свет, пренесе РТ.

Украинската опозициска активистка и новинарка Татјана Черновил, која се занимава со истражување на корупцијата меѓу високите државни функционери, беше брутално претепана и оставена во канал.

Нападот е извршен неколку часа откако Черновил објави напис со имотот на највисоките владини претставници.

Во соопштението на полицијата се вели дека непознати насилници рано изутринава во близина на Киев го застанеле автомобилот на 34-годишната новинарка. го скршиле задното стакло и ја извлекле од автомобилот, а потоа ја претепале и оставиле во канал крај патот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести