петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Видео снимка од медицинска сестра заразена со ебола

sestra

Поврзани вести

Објавена видео снимка на која се гледа првата медицинска сестра заболена со ебола во Тексас, Нина Фам.

Видеото е објавено од Презвитеријанската болница во Далас пред да биде преместена во изолациска единица на Националниот институт за здравство во Бетесда, Мериленд.

Деталите за нејзината состојба не се познати, но Фам е будна и расположена. Таа плаче, а на својот лекарски тим му вели: „Ве сакам, момци“.

Фам вчера беше примена во Одделението за специјални клинички студии на Клиничкиот центар НИХ за да биде лекувана од експерти за заразни болести и интензивна нега.

Амбер Винсон, другата сестра заразена со ебола откако го лекуваше Либериецот, во средата вечерта била испратена во болницата на Емори универзитетот во Атланта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести