четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Со овој говор оџата ја смири насобраната топла во Сарај

saraj

Поврзани вести

Со каков говор оџата во Сарај ги натера лицата собрани за да протестираат да си заминат дома? Тој успеал да ја смири насобраната толпа велејќи им дека нема простор за паника и дека ситуацијата е под контрола. Оџата ги замолил насобраните граѓани во име на Господ да си заминат во своите домови, а тие го послушале.

„Ситуацијата е под контрола и нема потреба за паника. Ние треба да знаеме дека Мухамед рекол за секоја иницијатива е потребен водач. Не може секој со своја глава. Значи ги имаме нашите водачи, кои апелираат да се смири ситуацијата и ја имаат контролата врз ситуацијата. Ние не повикуваме да се оди во Сирија на џихад, туку да се бранат нашите семејства, и секогаш ќе ги браниме. Но сега нема потреба од тоа. Ситуацијата е под контрола. Ве молам во име на Господ повлечете се од тука. Ви благодарам“, рекол оџата, по што насобраните жители на Сарај се разотишле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести