петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

ВИДЕО: Србите ќе „летаат“ до Будимпешта

Во план е по обновата на шините долги 400 километри, возовите да се движат со 160 километри на час, а од Белград до Будимпешта да се стасува за три часа. Изградбата на шините би требало да започне напролет.

1

Поврзани вести

За модерната пруга која би требало да ги спои Белград и Будимпешта се говори веќе неколку години, а по состанокот на српскиот премиер Александар Вучиќ со претседателот на кинеската Влада, Ли Кечијанг, на кој се разговарало за идниот проект за супер брза пруга Белград – Будимпешта, стана јасно дека граѓаните на Србија наскоро ќе „летаат“до унгарската претстолнина.

Главниот инженер на кинеската железничка корпорација, Хе Хуаву за време на последната посета на Белград кон крајот на минатата година изнел предлог врз основа на искуството од Кина како да се направи модернизација на пругата која ќе биде соодветна за предвидената брзина на возовите.

Тогашниот министер за сообраќај, Александар Антиќ рекол дека според првобитните проценки модернизацијата на делница од пругата во Србија би чинела 885 милиони евра, а во Унгарија 1,5 милијарди евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести