среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ВИДЕО: Стотици евакуирани од пожарот во највисоката зграда во Дубаи

fire-dubai1

Последни вести

Очевидци велат дека огнот избил од двете страни на зградата, а стаклото и металот паѓале од врвот на структурата повеќе од 330 метри. Стотици луѓе се евакуирани, но за среќа нема повредени. Пожарникарите успеале да го изгасат пожарот неколку часа од огласувањето на алармот околу полноќ по средноевропско време.

Ова е билансот од пожарот која избувнал и ја зафати највисоката згради на светот „Torch“ во Дубаи- облакодер висок 79 ката.

Засега е непозната причината на пожарот, кој најверојатно избил на 50-тиот кат на облакодерот отворен во 2011.

Најчитани вести