среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Студентка смисли изум кој ќе им помогне на оние без струја!

98886-140354

Последни вести

Студентката Ен Макосински на саем во Канада го покажа својот изум – ламба која свети се додека ја држите во раце.

Без потреба од менување батерии. Овој изум би влијаел на повеќе од 1, милијарди луѓе ширум светот, бидејќи една петтина од вкупната светска популација нема регуларен пристап до електрична енергија.

Ен, која по потекло е од Филипините, разговарала со пријател од таа земја кој живее во подрачје без струја. Тој и се пожалил дека поради тоа неможе редовно да ја пишува домашната задача и дека на училиште покажува се послаби резултати.

Девојката се одлучила да му помогне и да смисли начин на кој ќе се реши неговиот проблем.

За својот изум таа добила трофеј од лего коцки и награда од 25 илјади долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести