четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

ВИДЕО: Студентска забава прерасна во судир со полицијата

Од студентска забава до немири со солзавец и водени топови.

za

Поврзани вести

Најмалку 44 лица се повредени, а повеќе од 100 се уапсени во насилството кое избувна на една студентска улична забава во близина на Санта Барбара, во американската сојузна држава Калифорнија.

На забавата под името „Делтопија“, која е одржана по повод пролетниот студентски распуст, во местото Исла Виста, во близина на Санта Барбара, биле собрани околу 15.000 луѓе.

Судирот започнал кога еден припадник на полицијата бил погоден в глава со ранец полн со шишиња алкохол. Кога неговите колеги тргнале да интервенираат, толпата започнала да фрла кон нив со камења, тули и шишиња, а биле запалени и полициски возила.

Полицијата употребила солзавец и водени топови, но ситуацијата била ставена под контрола дури по неколку часа. Во немирите се повредени и петмина полицајци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести