понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Видео: Тајфун во Јапонија, засега една жртва

japonija

Последни вести

Моќен тајфун стигна до јапонскиот остров Окинава. Загина еден маж, а повеќе од 500.000 луѓе добиле повик за евакуација.

Еден маж загина кога го однесоа големите бранови, пренесува јапонската државна телевизија. Неколку лица добиле полесни повреди поради падови.

Авионските компании поради невремето откажале стотина летови.

Тафунот „Неогури“ ослабнал во однос на почетниот статус, но и понатаму е јак, бидејќи го слдеи ветер со брзина од 250 километри на час. Олујата се движи преку островот Окинава, каде има силни дождови и високи бранови.

Јапонската метеоролошка служба предупреди на можни поплави на островот Кјуши, како и на обилни дождови во остатокот од земјата оваа недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести