недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВИДЕО: Танцот инспириран од „Тешкото“ на Мишо и Сара Мејс

Најмоќниот танц со етно елементи.

tancsozvezdite

Поврзани вести

Сара Мејс и нејзиниот партнер Мишо го расплакаа и воодушевија жирито, но и целата публика со нивниот последен танц на шоуто „Танц со ѕвездите“ инспириран од македонското оро “Тешкото“  и македонскиот фолкор.

Овој танц бил договор помеѓу Мишо Спасовски и минатогодишниот победник, кајакарот Атанас Николовски. Заедно ја подготвувале кореографијата, а на Сара останало само да ја научи. Не можеше ниту да се претпостави што нѐ очекува на подиумот.

Танцуваа на старата  песна „Со маки сум се родила“ на која изведоа премногу емотивен танц, стилизиран со етно елементи, делови од орото „Тешкото“, многу драматични моменти и успеаја да раскажат цела приказна за борбата и маката на македонскиот народ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести