петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ВИДЕО: Жестока тепачка во украинската Рада

Тепачка меѓу пратениците од Комунистичката партија и од националистичката „Слобода“

rada

Поврзани вести

Привремениот претседател на Украина, Олександр Турчинов, мораше да ја прекине пленарната седница на Собранието поради судир на пратениците од Комунистичката партија и од националистичката „Слобода“.

Турканицата почна за време на излагањето на претседателот на Комунистичката партија, Пјотр Симоненко, кој го критикуиваше однесувањето на власта, што доведе до дестабилизација на ситуацијата на истокот на земјата.

Двајца припадници на националистичката „Слобода“ насила го отстранија од говорницата, по што се вмешаа сопартијците на Симоненко. Во турканиците завојуваните си разменија и по неколку тупаници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести