понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Терористите пукаа кон руските авиони и си ги издадоа позициите

Еден ден пред руската интервенција, терористите пукаа кон руските авиони и си ги издадоа позициите.

Околу десет илјади граѓани на поранешни земји од СССР војуваат во Сирија

Околу десет илјади граѓани на поранешни земји од СССР војуваат во Сирија

Поврзани вести

Еден ден пред руската интервенција, терористите пукаа кон руските авиони и си ги издадоа позициите. Борците на Ал Нусра објавија видео снимка на која се гледа како од митралез пукаат врз руски авиони, а ден потоа е објавена снимката како Русите им ја рушат цела база.

На Фејсбук каналот на една фракција на Ал Нусра се појави снимка кој е закачен еден ден пред почетокот на воената акција на Русија во Сирија, а на оја се гледа како борците пукаат врз руски авиони за кои може да се претпостави дека се само извидувачки летала.

Терористите се обидоа да се пофалат, така што го објавија обидот за симнување на некој авион со митралез што се наоѓа на автомобилот а во потписот се виде дека се работи за градот Хама.

Ова веројатно би било само еден во низата маркентинчки обиди на терористите да ги возвишат своите борци, за еден подоцна да се појави видео снимка, а на која се гледа како рускиот бомбардер фрла ракети токму во близина на местото од каде џихадистите претходно пукале.

На двете снимки се гледа истиот борец на Ал Нусра, а по конфигурацијата може да се види дека се работи за истото место.

Интересно е тоа што видео снимката на успешната руска акција е избришан од Фејсбук од страна на Ал Нусра, затоа што на неа се гледа како нивните борци се кријат под налетот на руските бомбардери.

Погледнете ги снимките.

Најчитани вести