вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

(ВИДЕО) Традиционално натпреварување во расплакување бебиња

bebe japonsko

Последни вести

Во Јапонија беше одржан уште еден традиционален натпревар во расплакување на бебиња. Стотици бебиња постари од шест месеци до 18 месеци учевствуваа на оваа манифестација во храмот Ируги во Токио. Нивните родители задоволно ги набљудуваа сумо борачите во обид да ги расплачат.

Станува збор за ритуал стар 400 години за кој Јапонците веруваат дека носи здравје.

„Плачот на бебето мора да биде силен за Бог да го слушне, а родителите се надеваат дека нивните мали ќе пораснат здрави и јаки,“ изјави за АФП Јошими Морита, еден од свештениците во храмот каде се слушал детски плач.

Тој објасни дека задачата на борачите е да ги расплачат бебињата држејќи ги во воздух правејќи гримаси и испуштајќи страшни звуци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести