петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 59

ВИДЕО: Тренерот на Галатасарај со панцир за време на мечот во Белград

ataman-500

Последни вести

Тренерот на турскиот тим Галатасарај Ергин Атаман носел панцир под кошулата за време на мечот со Црвена звезда одигран синоќа во „Комбанк“ арена во Белград.

Атаман само неколку дена пред мечот во Белград добил дозвола да патува со екипата на Галатасарај во Србија. Тренерот излезе на теренот во „Комбанк“ арена со двајца припадници на личното обезбедување, а турските медиуми пишуваат дека тој стравувал за својот живот и поради тоа носел панцир од челик.

Припадниците на обезбедувањето цело време биле со него на теренот.

Атаман е мета на навивачите на Црвена звезда бидејќи за нив изјави дека се „терористи“ по мечот на двата тима одигран во Истанбул на 21.ноември минатата година, кога беше убиен Марко Ивковиќ навивач на српскиот тим.

Атаман потоа неколку пати се извинуваше за тоа што го кажал, а истото го сторил и по синоќешниот меч во Белград кој Галатасарај го доби со 74:65.

Најчитани вести