недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

ВИДЕО: Уапсен организаторот на пучот во Турција

Генералот Бекир Еркан Ван, командантот на базата Инџирлик е уапсен и во моментов се наоѓа во притвор поради организирање на државниот удар во Турција.

turcija-puc

Поврзани вести

Генералот Бекир Еркан Ван, командантот на базата Инџирлик е уапсен и во моментов се наоѓа во притвор поради организирање на државниот удар во Турција.

asker

Турската војка го затворила воздушниот простор околу базата на југот од Турција поради што прекинати беа ударите врз Исламската држава од таа локација, изјавил неименуван извор од американското Министерството за одбрана на Си-Ен-Ен. Набрзо по затворањето, просторот околу базата повторно е отворен.

asker-2

Ван, заедно со уште десетмина високи воени и полициски функционери биле уапсени во јужниот град Адана.

Најчитани вести