четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Уште еден силен земјотрес го стресе Чиле

Само еден ден по земјотресот во кој што загинаа шест лице Чиле повторно го потресе силен потрес

chileearqk3e

Поврзани вести

Силен земјотрес со јачина од 7,8 го погоди северниот дел на Чиле, само еден ден откако шест лица загинаа во земјотресот со магнитуда од 8,2 степени во истата област.

Во Чиле и Перу синоќа е издадено предупредување за опасност од цунами и е побарано илјадници луѓе да ги напуштат крајбрежните области.

Чилеанската претседателка, Мишел Бачелет беше евакуирана од нејзиниот хотел во северниот град Арика, каде што таа присуствувше на оценка на штетите. Последниот земјотрес беше најсилниот од серијата потреси по земјотресот во вчера, кој што уништи 2.600 куќи и доведе до масовна евакуација.

Бачелет прогласи вонредна состојба во северните делови на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести