четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Вака изгледа инвазија на инсекти

insekti

Поврзани вести

На оваа видео снимка можете да видите како изгледа инвазија на инсекти во моментот на парење.

Летниот период е токму времето кога тие се размножуваат, а во Висконсин, САД, секое лето по течението на Мисисипи се појавуват илјадници од нив.

На овој GIF направен од снимките на радарот, се гледа како облак од инсекти ја напуштаат реката Мисисипи и полетуваат.

insekti1

Женските инсекти полетуваат од реката на одредени локации во градовите, каде бараат партнер за размножување.

Откако ќе најдат партнер за размножување, и ќе бидат оплодени, женките се враќаат во реката каде ги снесуваат јајцата и умираат. Она што е уште поинтересно е фактот што само една минута по снесувањето, младите инсекти излегуваат од јајцето.

Погледнете…

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести