петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ВИДЕО: Вака изгледа раскрсница во Етиопија

soobrakaj

Поврзани вести

Сообраќајот во Етиопија е хаотичен. Нема семафори, нема означени коловозни ленти, нема правила за предност…

Но, и покрај хаосот не се случуваат сообраќајни несреќи. Очигледно хаосот функцонира.

Современите истражувања покажуваат дека улиците и раскрсниците без семафори и сообраќајни знаци се всушност побезбедни, бидејќи возачите се пофокусирани и носат попромислени одлуки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести