вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ВИДЕО: Вака звучат 45 милиони долари

Слушнете како звучат 45 милиони долари

130037842353341176b92e6778927221_orig

Последни вести

Гудачките инструмени кои што во 18 век ги направил италијанскиот мајстор Антонио Страдивари се сметаат за најдобрите. Оваа пролет куќата Сотби се подготвува за аукција на виола од Страдивариус со почетна цена од 45 милиони долари, а сега иамме и прилика да чуеме како таа звучи.

Виолата е направена меѓу 1700 и 1720 година во период што се смета за врв во работата на Страдивари.

Свирењето на виолина или виола направена од Страдивари е посебна чест за сите музичари, кои знаат дека нивната изведба ќе биде оплеменета со единствениот звук каков што само страдивари можел да го постигне.

Виолинистот Дејвид Арон Карпентер добил прилика да свири на оваа исклучителна виола, една од 10 кои постојат. Карпентер на виолата вредба 45 милиони долари ја отсвирел „Suite no.3“ во Ц – дур, а снимката ја објави „Њујорк Тајмс“.


 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести