сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

ВИДЕО: Велигденска декорација што просто ќе ја обожавате

zajce-veligden

Поврзани вести

Ова е мошне интересна декорација за Велигден што можете да ја направите сами, а се што ви е потребно се некои работи што веќе со сигурност ги имате дома.

За оваа декорација ќе ви биде потребно: 1 чорапа, ориз, ножици, селотејп (опционално), волна, лента и маркер.

Прво почнувате да ја полните чорапата со ориз, 2/3 до врвот.

Одделете го од чорапата местото каде што ќе биде главата. Делот без ориз ќе бидат ушите на зајакот, така што и тоа треба да го имате во предвид додека ја оформувате главата. Парчето волна, односно конец би требало да  биде околу вратот, како и на основата, т.е. на почетокот на ушите.

Земете ножици и исечете ги ушите на два дела… Околу вратот ставете украсна лента и на крај на вашиот зајак нацртајте му лице со маркер.

Деталното упатство погледнете го во видеото!

Најчитани вести