четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 47

ВИДЕО: Велигденско јајце со илјада дијаманти

На самата површина има 1.000 дијаманти, а внатрешноста е изработена од 18 каратно злато.

jjj

Поврзани вести

Традиционалните чоколадни јајца кои што често се купуваат во текот на Велигденските празници очигледно веќе се “досадни” за оние со малку подлабок џеб, па така, неодамна беше претставено најскапото дијамантско велигденско јајце.

Станува збор за неверојатната креација наречена “The Mirage Egg”, кое чини неверојатни 8,4 милиони долари. Истото е во сопственост на мистериозен колекционер на скапоцени предмети.

Ваши Домингез, трговец со дијаманти, вели дека мистериозниот сопственик не сака да го продаде ова ремек-дело, меѓутоа дека кога некој би сакал да го купи, тој можеби ќе се согласи на одреден договор.

Јајцето е украсено со скапоцени капења и има вкупно 1.000 дијаманти на самата површина, додека внатрешноста е изработена од 18 каратно злато.

Во внатрешноста е сместен и кристалниот гулаб исто така изработен од злато.

За изработката на јајцето биле потребни три години, а на истото работеле најголемите занаетчии со потекло од три континенти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести