четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Ветераните се судрија со полицијата во Загреб

policija_zagreb

Поврзани вести

Неколку стотици хрватски ветерани коишто пристапија напомош на нивните колеги кои од синоќа протестираат на плоштадот Свети Марко во центарот на Загреб, ги пробија безбедносните бариери и се судрија со полицијата, пренесува српски „Курир“.

Полицијата се повлекла и само следи што се случува. Ѓуро Глогошки еден од предводниците на ветераните ја повика полицијата да откаже послушност и да им се придружи на демонстрантите.

Целиот плоштад во моментов е под опасада на интервентната полиција. Ветераните што од вчера протестираат синоќа по обидот на интервентната полиција да ги растера влегле во црквата Свети Марко каде преноќиле.

Тие имаат листа со барања и настојуваат да разговараат со премиерот Зоран Милановиќ.

Probijena je policijska ograda kod Kamenitih vrata

Posted by HRT Vijesti on Friday, May 29, 2015

Најчитани вести