петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

ВИДЕО: Викал „Хајл Хитлер“ и убивал по еврејски центри

policija

Поврзани вести

Фрејзер Глен Крос се терети за убиство на три лица во две одвоени престрелки во еврејски центри во Канзас.

Напаѓачот пукал на пет лица, од кои тројца починале. Меѓу убиените се еден маж, една жена и еден четиринаесетгодишен тинејџер.

Објавена е снимка од апсењето на која може да се види како Крос извикува нешто што звучи како нацистички поздрав. Шефот на локалната полиција, Џон Даглас рекол дека не може да каже што точно викал осомничениот и дека е прерано да се заклучи дека убиствата се поради омраза.

„Го истражуваме случајот како злочин од омраза, го истражуваме како казнено дело, се уште ништо не сме исклучиле“, рекол Даглас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести